Image default
Patarimai Jums ir Jūsų namams

Nitratai vandenyje, jų poveikis ir šalinimas

Ar iš tikrųjų nitratai tokie pavojingi mūsų sveikatai ir kodėl apie juos tiek daug kalbama? Kokį poveikį jie daro mūsų sveikatai? Nitratai tai azoto junginiai, kurie susidaro dirvožemyje nitrifikacijos proceso metu ir mineralizuojantis organiniams junginiams, turintiems azoto. Augalams šios azotinės medžiagos yra būtinos norint užauginti gerą derlių, todėl jas pasisavina iš dirvožemio. Svarbu paminėti tai, jog nitratai yra gerai tirpstantys vandenyje, todėl tam tikra dalis, kurios nespėja pasisavinti gyvi organizmai baltymų sintezei, lengvai migruoja ir patenka į gruntinius vandenius, o galiausiai į mūsų stiklines.

Iš esmės, nitratai veikia panašiai kaip smalkės (anglies monoksidas, CO), trukdo hemoglobinui aprūpinti organizmą deguonimi. Kūdikiams iki trijų mėnesių nitratai yra ypač pavojingi, nes tuo laiku jiems dar nėra susiformavusi fermentinė nitratų redukavimo sistema. Gydytojai nustatė, kad pirmiausia nitratai patekę į žmogaus organizmą virsta daug pavojingesniais nitritais, o šie nitrozo junginiais. Atliekant bandymus nustatyta, kad nitrozo junginiai yra kancerogenai, kurie skatina piktybinių auglių atsiradimą.

Dėl kenksmingo poveikio žmogaus organizmui, nitratų ir nitritų kiekis vandenyje, yra griežtai ribojamas tam tikromis normomis. Vandenyje, kuris naudojamas maistui, nitratų kiekis neturi viršyti 50mg/l, o nitritų – 0,5 mg/l. (Lietuvos geriamojo vandens higienos normą HN 24: 2003).

Kaip galima apsisaugoti nuo nitratų vandenyje? Vienas iš būdų yra įsirengti gilesnį gręžinį, tačiau šiuo atveju gali atsirasti kitų problemų, vanduo gali tapti geležingas. Kitas būdas, yra įsigyti vandens filtravimo įrangą. Filtrų veikimas turėtų būti pagrįstas jonų kaitos vandenyje principu, filtruojant vandenį per specialų anijonito užpildą, nitratams ir nitritams šalinti. Šis būdas puikiai užtikrintų nitratų šalinimą iš jūsų geriamojo vandens. Rinkites iš plataus vandens filtrų asortimento https://tyrasvanduo.lt/.

Taip pat skaitykite

Vandens problemos ir kada verta įsigyti vandens filtrus?

admin

Nešvarus vanduo ir jo poveikis jūsų odai ir plaukams

admin

Iš kur atsiranda kalkės ir kaip su jomis kovoti?

admin